Novela o ťažbe uránu je len marketingový ťah Smeru, tvrdí opozícia

28.05.2014 Bratislava

Bratislava 28. mája (TASR) - Vládny návrh zákona o geologických prácach, vďaka ktorému by sa urán mohol ťažiť až potom, keď ťažbu odobria ľudia v referende v danej obci, je podľa viacerých opozičných poslancov len marketingovým ťahom vládnej strany Smer-SD. Parlament má o novele rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa opozície na to nie je dôvod.

Ťažba uránu hrozí v obci Jahodná pri Košiciach. Opozícia vidí v prijímaní novely snahu pomôcť pred jesennými komunálnymi voľbami Richardovi Rašimu (Smer-SD), ktorý je dnes primátorom Košíc. "Blížia sa komunálne voľby v Košiciach a tamojší obyvatelia jednoznačne nechcú, aby sa v lokalite Jahodná ťažil urán. Pán primátor Raši sa znovu uchádza o primátorskú stoličku, tak zrazu už stojí na strane občanov mesta, opíše návrh zákona SDKÚ-DS a vládna strana Smer-SD ho predloží do NR SR v skrátenom legislatívnom konaní," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda strany SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Opozičný poslanec priblížil, že SDKÚ-DS novelu zakazujúcu ťažbu uránu predkladala už v roku 2009. Ten istý návrh predložila strana aj na aktuálnu schôdzu, urobila tak však aj vládna strana Smer-SD. "V roku 2009 kolegovia zo Smeru hlasovali proti," doplnil Novotný s tým, že strana aj napriek tomu plánuje súčasný vládny návrh zákona podporiť. "A to z jednoduchého dôvodu: teraz nie je dôležité, kto to predložil, ale aký bude výsledok. A výsledok by mal byť taký, aby občania neboli bokom," podotkol Novotný.

Aj podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon označil v pléne skrátené legislatívne konanie za marketingový ťah Smeru. Novela podľa neho ide v prospech košického primátora Richarda Rašiho. Simon nevidí dôvod na skrátené konanie, a preto navrhol rokovať o novele geologického zákona v riadnom režime.

Rovnako upozornil, že referendum o tejto téme by malo byť záväzné, lebo ak nie, pokojne sa môže zopakovať situácia ako v prípade obce Tešedíkovo. Tamojší obyvatelia v platnom referende odsúhlasili zmenu názvu na Pered, ale vláda to neakceptovala. Simon zdôraznil, že hlas ľudu treba rešpektovať. Referendom by podmienil aj prípadnú ťažbu zlata v Detve a Kremnici.

Poslanci NR SR v úvode rokovania o tejto téme venovali pozornosť skôr dohadovaniu sa o tom, kto návrh predložil a kto ho komu ukradol. Novotný sa odvolával na návrhy SDKÚ-DS, Raši tvrdil, že prišiel s návrhom skôr. "Kolegyňa Jarmila Tkáčová ho predložila už v roku 2009 a Smer bol proti," trval na svojom Novotný. Dohadovanie poslancov ukončil Ján Mičovský z OĽaNO. "Ak to poslúži občanovi, tak odpisujte, nech sa páči," odkázal.
 

Vyberte región

mark